Niebezpieczne diety.

Zazwyczaj celem jest jak najszybsze pozbycie się zbędnych kilogramów. Czasami płacimy za to bardzo wysoką cenę, własnym zdrowiem

- Najgorsze jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że wiele z polecanych przez czasopisma diet jest po prostu niebezpieczna! – alarmuje doktor Małgorzata Ossowska z Centrum Leczenia Otyłości Bossamed w Łodzi. – Albo nadmiernie obciążają nerki i wątrobę, albo nawet zawierają niebezpieczne substancje, które nam szkodzą.

Niebezpieczna sibutramina

Sibutramina została wycofana z aptek w Polsce już jakiś czas temu. Była składnikiem leków na odchudzanie, które można było zażywać tylko pod ścisłą kontrola lekarza. Jednak doniesienia o jej bardzo niebezpiecznych skutkach ubocznych sprawiły, że została wycofana ze sprzedaży. Obecnie można ją dostać (podobno) w sklepach internetowych w postaci różnych preparatów "chińskich" lub w gabinetach, które rozprowadzają tego typu specyfiki. Według lekarzy zażywanie sibutraminy może doprowadzić do wystąpienia zawału mięśnia serca, udaru mózgu czy zatrzymania czynności serca.

Cud dieta Dukana

- Walczymy z tym, aby nasi pacjenci nie kupowali na własną rękę specyfików, które mają im pomóc zrzucić wagę – opowiada dr Ossowska. – Czasami nawet nie wiem, co one zawierają. Innym problemem są popularne diety, w których szybko widać efekty. Dieta białkowa Dukana powoduje kwasicę może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek oraz sprzyja zmniejszaniu masy kostnej, czyli może prowadzić do osteoporozy, a w konsekwencji złamań samoistnych. Jest też dietą wybitnie niedoborową jeśli chodzi o mikroelementy i witaminy, wymaga systematycznej suplementacji – dodaje Ossowska.

A może na bogato?

Dieta Kwaśniewskiego polega na jedzeniu tłustych produktów takich jak smalec, masło, wieprzowina, jajka, sery, przy równoczesnym unikaniu produktów zbożowych, roślinnych i słodyczy. Widać szybki spadek masy ciała, dzięki spalaniu tkanki tłuszczowej z powodu braku węglowodanów w organizmie. I jest powodem awitaminozy, bo w czasie jej stosowania brakuje witaminy A, B i C. Podobnie jak dieta Dukana jest dietą niedoborową, obciąża wątrobę, podnosi poziom cholesterolu we krwi co prowadzi do nasilenia miażdżycy i jej konsekwencji zawałów, udarów.

- Podejmując decyzję o rozpoczęciu diety warto porozmawiać z lekarzem, zrobić badania lub choć skonsultować dobór diety z dietetykiem – podsumowuje doktor Ossowska.